baypayo

bay payo

 info@baypayo.com.tr Kazım Özalp Mahallesi Reşit Galip Caddesi No:71/4 GOP. Çankaya/Ankara
termostatik vana kullanimi

Termostatik vana kullanımı

Termostatik Vana Ayarı Nasıl Yapılır


Termostatik vana kullanımı için videoyu izledikten sonra sayfadaki resimlere bakmak yeterli olacaktır.

Termostatik vana ne işe yarar , nasıl kullanılır, avantajları nelerdir ?

Termostatik vana bulunduğu odanın sıcaklığını üzerindeki termostat vasıtası ile algılayan ve ayarlanan sıcaklığa geldiğinde radyotöre giden su akışını kesebilen bir vana çeşididir. Isıtılan mahalin aşırı ısınmasını veya aşırı soğumasını engeller.
Aynı şartlarda Termostatik vana kullanann bir kullanıcı ile kullanmayan bir kullanıcı arasında %20 fark olduğu gözlemlenmiştir.
Oturulan odalar 3 konumu 20 C getiriniz. Nadiren kullandığınız odaları 2 Konumu 15 C Getiriniz -Bazı marka model termostatik vanalarda numaralar nadiren farklı dereceyi gösterebilir.
Termostatik Vanalar Tasarruf Sağlar , Isıtma cihazı ve ekipmanlarının verimini ve ömrünü uzatır. Dengeli ve sabit ısıtma sağlar.

termostatik vana nasıl ayarlanır? Hava şartları değiştiğinde ne yapmalıyım ?

Hava Şartları değiş se dahi Termostatik vanalar ayarlandığı sıcaklıkta iç ortamı sabit tutarlar. Fakat dışardaki kar, rüzgar vb. size iç ortamın soğuk olduğu hissi verebilir bu durum tamamen piskolojiktir.
Tasarruf hakkında kanun hakkında merak ettiğiniz bir çok şeyi burada bulabilirsiniz.

Termostatik vana kullanımı ?

Termostatik vananın iç ortamla bağlantısı kesilmemeli, termostatik vananın doğru ölçüm yapması için termostatik vananın önünde perde kanepe vb olmaMAlı.
Ayrıca Radyatörün önünü de açık olmalı kesinlikle perde , kanepe vb. ile radyatörün önü kapatılmaMAlı bu durum 2-3 kat daha fazla yakıt faturası ödemenize sebep olur.

Isı tasarrufu nasıl yapılır? yakıt tasarrufu nasıl yapılır ? Radyatörden en fazla verim nasıl alınır ?

Termostatik vananın önü açık olmalı iç ortam sıcaklığını en doğru şekilde tespit edebilmeli ve ayarlanan sıcaklıkta radyatöre giren suyun akışını kesebilmeli, ayrıca daire girişindeki su filitresini yılda bir kez temizliği yapılmalı ki termostatik vana su yolunu kapattığında curuf veya pislikler kapama yapmasına engel olmamalı.
Radyatör aldığı ısı enerjisini bulundu ortama en verimli bir şekilde verebilmesi için üst kısmı ve ön kısmı kesinlikle açık olmalıdır.

Radyatörün önüne kanepe koymak zorundayım ne yapmalıyım ?

Radyatörün önüne Kanepe koltuk vb. koymak zorunda kaldığımızda radyatör ile arasında en az 40 cm boşluk bırakılmalıdır.