baypayo

bay payo

 info@baypayo.com.tr Kazım Özalp Mahallesi Reşit Galip Caddesi No:71/4 GOP. Çankaya/Ankara
ısı pay ölcer nedir

ısı pay ölçer nedir

Isı pay ölçer Nedir

baypayo

Isı Pay Ölçer Nedir

Merkezi sistemli binalarda radyatör üzerine takılarak tüketilen ısı enerjisini hesaplamaya yarayan cihaza Isı pay ölçer denilmektedir. Çok kolonlu, borulu/ dikey ısıtma Sistemlerinde ısı ölçümü yapmak için kullanılmaktadır. Daha ziyade eski tip merkezi sistem ile ısınan mobil sistem olmayan binalarda Isı pay ölçer kullanılır.(Yeni tip merkezi sistem binalarda mobil sistemli olduğundan kalorimetre kullanılır).Isı pay ölçer Sayaçları radyatör üzerinden ölçüm yaparak,Radyötörün ortama verdiği ısı enerjisini sürekli hesaplamaktadır.Bu şekilde Bir dairenin bireysel ısı enerjisi tüketimini hesaplanmasını sağlayan ısı ölçüm sayacıdır.

baypayo

Isı Pay Ölçer Sistemi Nasıl Çalışır

Merkezi sitem binalarda ısı pay ölçer kullanıldığında daire sakinleri, ihtiyaç duymadıkları odadaki radyatörlerin termostatik vanalarını düşük sıcaklığa ayarlayarak boşuna ısı tüketmez. Radyatörlerdeki termostatik vanalar oda sıcaklığını algılar ve ayarlanan sıcaklığa geldiğinde otomatik olarak radyatöre giren su akışşını keser ve ihtiyaç fazlası ısı tüketimini önlemiş olur. Böylece her daire yaktığı oran ile yakıt parası öder. Isı pay ölçer merkezi sistemli binalardaki radyatörlere monte edilerek ısı tüketimini ölçer.

baypayo

Isı Pay Ölçer tasarruf eder mi

Baypayonun istatistiklerine göre ısı paylaşım yaptığı binalarda ortalama %50 tasarruf yaptığı gözlemlenilmiştir. Normal şartlarda ısı paylaşım sisteminde %35 tasarruf ön görülmüştür. Fakat enerji verimliliği hususunda Müşterilerimize verdiğimiz teknik bilgi seminerler , toplantılar sayesinde ve ayrıca yüksek tüketimli daire sakinlerini bire bir takip edilerek tasarrufla alakalı bilgilendirilmesi ile Isı pay ölçer kurulumu yapılan binalarda daha önceki yıla göre bina genelinin bir yıllık kazan tüketiminin ortalama yarı yarıya düştüğü tespit edilmiştir.

baypayo

oda sıcaklığı kaç derece olmalı

Isı pay ölçerli binalarda Oda konfor sıcaklıklarınız, daire sakinin kullanım alışkanlıklarına göre değişebilir. Isıtma sıcaklığı maksimum 20°C'ye ayarlanmalıdır. Her 1°C sıcaklık Farkı ısınma maliyetinizi %6 - %8 oranında arttıracaktır. Oda sıcaklığınızı 24°C den 15°C ye düşürmeniz %50 - %60 tasarruf sağlayacaktır. Yani kullanmadığınız odaları minimun sıcaklık derğeri olan 15°C ye ayarlayınız. Oturduğunuz odaları 20°C dereceye ayarlayınız. Çocukların ve Yaşlıların odası 1°C - 2°C daha yüksek ayarlanabilir.

baypayo

Isı Pay Ölçer üzerindeki rakamlar ne anlama geliyor

Isı pay ölçerin ekranı üzerinde güncel değerler, sayaç sistem bilgileri, okuma tarihi ve hata mesajları sırayla belirir.

baypayo

Isı pay ölçerlerin gönderdiği radyo frekansı sağlık açısından zararlı mı

Isı pay ölçerin radyo frekanslı iletişimin gücü 1 Miliwatın altındadır. Günümüzde cep telefonları yaklaşık 250 Miliwatt güç ile çalışmaktadır. Bu durumda, cep telefonları Isı pay ölçerlerin yaklaşık 250 kat daha fazla yayım yapmaktadır. Radyasyon Koruma Komisyonu'nun belirlediği sınırın çok altındadır. Isı pay ölçerin sağlığa zararı yoktur

baypayo

Isı pay ölçerim kırılırsa ne yapmalıyım

Isı pay ölçerinizin kırıldığını anlarsanız en kısa zamanda durumu yönetime bildirniz.

baypayo

Isı pay ölçerler manipüle edilebilir mi

Isı pay ölçer cihazları, ısı tüketimini ölçen ve yapılan her işlemi takip eden cihazlardır. Isı pay ölçerler yerlerinden söküldüğünde, aşırı soğutulduğunda yada ısıtıldığında sistemden bu işlemleri görmek mümkündür. Isı pay ölçerler üzerinde yapılan uygunsu uygulamalar takip edilebilmektedir.

baypayo

Isı pay ölçerli binalarda 15° Kuralı

Yönetmeliğe göre termostatik vanalar, minimum 15°ye getirilebilir yönetmeliğin sebebi sıcaklık 15°nin altında olduğu zaman alt ve üst katları ısınması önemli ölçüde zorlaşır. Bu sebep ile ısı pay ölçer sistemli binalarda termostatik vanalar, minimum 15°ye getirilmelidir.

baypayo

ısı pay ölçer nerede kullanılır

ısı pay ölçer merkezi sistemi olan tüm binalarda kullanılabilir.Yeni tip binalarda mobil sistem (daire içerisinde radyatör tesisatının tek merkezden dağıtıldığı sistem ) olduğunda kalorimetre cihazı takılmaktadır . Kalorimetre ve ısı pay ölçer aynı amaçta kullanılıp farklı hesaplama yöntemleri ile enerji tüketimini hesaplamaktadır.

baypayo

Isı pay ölçer sisteminde Ortak kullanım alanları için para ödemek zorunda mıyım

Isı pay ölçer sistemli binalarda ortak giderler %30 olarak hesaplanmıştır. Harcanan doğal gaz faturasının %30 u ortak olarak dağıtılır

baypayo

Isı pay ölçer sisteminin kombiden farkı nedir

Isı pay ölçerli binalarda her daire en az 15 °C’ sıcaklıkta tutulmak zorundadır. Bu sıcaklıktan sonra, herkes istediği kadar ısınır ve ısındığı kadar öder. Kombili binada alt veya üst katınızdaki daire kombisini kullanmadığı durumlarda dairenizi ısıtmanız zorlaşacağından dolayı siz daha fazla ödersiniz.Bu duruma çözüm olarak ısı pay ölçerli binalarda 15 °C zorunluluğu vardır. Isı payölçerli sistemlerde ısıtma sistemi için daireye gaz girmez.Kombili sistemdeki tehlikeler ısı pay ölçer sisteminde yoktur . Kombinin bakımı, arızası vs.. sıkıntıları olabilmektedir. Merkezi sistem ısı pay ölçerli binalar kombili binalara göre daha az yakar.

baypayo

Radyatörlerim kapalı olsa da para öder miyim

Isı pay ölçerli binalarda her daire en az 15 °C’ sıcaklıkta tutulmak zorundadır. Ayrıca giriş, merdivenler vs.. gibi ortak alanların ısıtılmasından gelen bir pay da, dairelerin bireysel ısınma giderlerine ilave edilir.

baypayo

Bir daireye kaç tane Isı pay ölçer takılır

daire içinde bulunan her peteğe bir adet ısı pay ölçer takılır. Cihaz montajı teknik ekiplerce kolaylıkla yapılır.

baypayo

Isı pay ölçer Fiyat

Isı pay ölçer fiyatı marka model kalite ve okuma sistemine göre fiyat değişkenliği gösterir ısı pay ölçer kolonlu tip ısıtma sitemlerinde, daha ziyade 2007 öncesi yapılan binalarda kullanıldığından Termostatik vana ihtiyacıda olmaktadır bu sebepten radyatöre ısı pay ölçer montajı yapılırken radyatördeki sıcaksu giriş vanası da sökülerek, yerine Termostatik vana takılmaktadır. bir radyatör için ısı pay ölçer ve termostatik vana montaj dahil 36-45 £ + KDV fiyat verilmektedir.