baypayo
baypayo
 info@baypayo.com.tr Kazım Özalp Mahallesi Reşit Galip Caddesi No:71/4 GOP. Çankaya/Ankara
ısı pay ölcer nedir

ısı pay ölçer nedir

baypayo

ısı pay ölçer nedir

Merkezi sistemli binalarda radyatör üzerine takılarak tüketilen ısı enerjisini hesaplamaya yarayan cihaza ısı pay ölçer denilmektedir. ısı pay ölçerler çok kolonlu, borulu/ dikey ısıtma sistemlerinde, ısı ölçümü yapmak için kullanılmaktadır. Daha ziyade eski tip merkezi sistem ile ısınan mobil sistem olmayan binalarda ısı pay ölçer kullanılır. Yeni tip merkezi sistem binalarda mobil sistemli ısıtma tesisatı olduğundan kalorimetre kullanılır. Isı pay ölçer sayaçları radyatör üzerinden ölçüm yaparak, radyötörün ortama verdiği ısı enerjisini sürekli hesaplamaktadır. Özetle ısı pay ölçer bir dairenin bireysel ısı enerjisi tüketimini hesaplanmasını sağlayan ısı ölçüm sayacıdır.

baypayo

Isı pay ölçer nasıl çalışır

Merkezi sitem binalarda ısı pay ölçer kullanıldığında daire sakinleri, ihtiyaç duymadıkları odadaki radyatörlerin termostatik vanalarını düşük sıcaklığa ayarlayarak boşuna ısı tüketmez. Radyatörlerdeki termostatik vanalar oda sıcaklığını algılar ve ayarlanan sıcaklığa geldiğinde otomatik olarak radyatöre giren su akışşını keser ve ihtiyaç fazlası ısı tüketimini önlemiş olur. Böylece her daire yaktığı oran ile yakıt parası öder. Isı pay ölçer merkezi sistemli binalardaki radyatörlere monte edilerek ısı tüketimini ölçer.

baypayo

Isı pay ölçer tasarruf eder mi

Baypayonun istatistiklerine göre ısı paylaşım yaptığı binalarda ortalama %50 tasarruf yaptığı gözlemlenilmiştir. Normal şartlarda ısı paylaşım sisteminde %35 tasarruf ön görülmüştür. Fakat enerji verimliliği hususunda Müşterilerimize verdiğimiz teknik bilgi seminerler , toplantılar sayesinde ve ayrıca yüksek tüketimli daire sakinlerini bire bir takip edilerek tasarrufla alakalı bilgilendirilmesi ile Isı pay ölçer kurulumu yapılan binalarda daha önceki yıla göre bina genelinin bir yıllık kazan tüketiminin ortalama yarı yarıya düştüğü tespit edilmiştir.

baypayo

Isı pay ölçer oda sıcaklığı kaç derece olmalı

Isı pay ölçerli binalarda Oda konfor sıcaklıklarınız, daire sakinin kullanım alışkanlıklarına göre değişebilir. Isıtma sıcaklığı maksimum 20°C'ye ayarlanmalıdır. Her 1°C sıcaklık Farkı ısınma maliyetinizi %6 - %8 oranında arttıracaktır. Oda sıcaklığınızı 24°C den 15°C ye düşürmeniz %50 - %60 tasarruf sağlayacaktır. Yani kullanmadığınız odaları minimun sıcaklık derğeri olan 15°C ye ayarlayınız. Oturduğunuz odaları 20°C dereceye ayarlayınız. Çocukların ve Yaşlıların odası 1°C - 2°C daha yüksek ayarlanabilir.

baypayo

Isı pay ölçer üzerindeki rakamlar ne anlama geliyor

Isı pay ölçerin ekranı üzerinde güncel değerler, sayaç sistem bilgileri, okuma tarihi ve hata mesajları sırayla belirir.

baypayo

Isı pay ölçerler zararları

Isı pay ölçerin radyo frekanslı iletişimin gücü 1 Miliwatın altındadır. Günümüzde cep telefonları yaklaşık 250 Miliwatt güç ile çalışmaktadır. Bu durumda, cep telefonları Isı pay ölçerlerin yaklaşık 250 kat daha fazla yayım yapmaktadır. Radyasyon Koruma Komisyonu'nun belirlediği sınırın çok altındadır. Isı pay ölçerin sağlığa zararı yoktur

baypayo

Isı pay ölçer bozuldu, kırıldı ne yapmalıyım

Isı pay ölçerinizin kırıldığını veya bozulduğğunu anlarsanız en kısa zamanda durumu yönetime bildirniz. Isı pay ölçer okuma ve fatura bildirimi yapan şirkete de bildirerek servis talep ediniz. ısı pay ölçer okuma şirketleri arıza durumunda servis hizmeti vermelidir. servis hizmeti alamadığınız durumlarda baypayo servislerinden hizmet alabilirsiniz.

baypayo

Isı pay ölçer manipülasyon hile

Isı pay ölçer cihazları, ısı tüketimini ölçen ve yapılan her işlemi takip eden cihazlardır. Isı pay ölçerler yerlerinden söküldüğünde, aşırı soğutulduğunda yada ısıtıldığında sistemden bu işlemleri görmek mümkündür. Isı pay ölçerler üzerinde yapılan uygunsuz manipilasyon ve hile durumları takip edilebilip tespit edilmesi mümkündür. hile ve manipilasyon yapma düşüncesinde olanlar iyi düşünmelidir, ayrıca ölçü aletlerinde mühür kırma kaçak kullanma durumları yasal olarak 6 aydan başlayan hapis cezası vardır. hile manipilasyon durumlarının tespit edileceğini unutmamalıdırlar.

baypayo

Isı pay ölçer 15 derece farkı

Yönetmeliğe göre termostatik vanalar, minimum 15° ye getirilebilir yönetmeliğin sebebi sıcaklık 15 °C nin altında olduğu zaman alt ve üst katları ısınması önemli ölçüde zorlaşır. Bu sebep ile ısı pay ölçer sistemli binalarda termostatik vanalar, minimum 15 °C ye getirilmelidir. Bilgisayar hesaplamalarında bu kurala uymayan dairelere 15 derece farkı yansıtılabilmektedir.

baypayo

Isı pay ölçer nerede kullanılır

ısı pay ölçer merkezi sistemi olan tüm binalarda kullanılabilir. Yeni tip binalarda mobil sistem (daire içerisinde radyatör tesisatının tek merkezden dağıtıldığı sistem ) olduğunda kalorimetre cihazı takılmaktadır . Kalorimetre ve ısı pay ölçer aynı amaçta kullanılıp farklı hesaplama yöntemleri ile enerji tüketimini hesaplamaktadır.

baypayo

Isı pay ölçer ortak tüketim nedir

Isı pay ölçer sistemli binalarda ortak giderler %30 olarak hesaplanmıştır. Harcanan doğal gaz faturasının %30 u ortak olarak dağıtılır her daire bağımsız ısıtılan net alanına göre ortak kullanım payı öder. ödenen %30 tutara ortak tüketim denir.

baypayo

Isı pay ölçer avantaj ve dezavantajları

Isı pay ölçerli binalarda her daire en az 15 °C’ sıcaklıkta tutulmak zorundadır. Bu sıcaklıktan sonra, herkes istediği kadar ısınır ve ısındığı kadar öder. Kombili binada alt veya üst katınızdaki daire kombisini kullanmadığı durumlarda dairenizi ısıtmanız zorlaşacağından dolayı siz daha fazla ödersiniz.Bu duruma çözüm olarak ısı pay ölçerli binalarda 15 °C zorunluluğu vardır. Isı payölçerli sistemlerde ısıtma sistemi için daireye gaz girmez.Kombili sistemdeki tehlikeler ısı pay ölçer sisteminde yoktur . Kombinin bakımı, arızası vs.. sıkıntıları olabilmektedir. Merkezi sistem ısı pay ölçerli binalar kombili binalara göre daha az yakar.

baypayo

ısı pay ölçer radyatör kapatma nasıl engellenir.

Isı pay ölçerli binalarda her daire en az 15 °C’ sıcaklıkta tutulmak zorundadır. Ayrıca giriş, merdivenler vs.. gibi ortak alanların ısıtılmasından gelen bir pay da, dairelerin bireysel ısınma giderlerine ilave edilir. Radyatörün tamamen kapatılması durumunda önleme sorumluluğu yetkisi yönetim kurulu ve yöneticidedir. Yönetim 15 derece altında kullanılmaması için önlem almalıdır. bu önlem mekanik veya yazılım hesaplama ile olabilir. bu konuda mekanik önlem alınması baypayo olarak tavsiyemizdir.

baypayo

ısı pay ölçer 15 derece farkı nedir

Isı pay ölçerli binalarda en az 15 °C’ sıcaklıkta daire kendi enerjisi ile ısıtmalıdır. daire sakini peteklerini vanadan tamamen kapattığında veya odaların bir kısmındaki petekleri tamamen kapattığında minumum kullanım olan 15 derecede kullanmadığı tespit edildiğinde faturada 15 derece fark adı altında bir miktar ceza uygulanması durumuna ısı pay ölçer 15 derece farkı denilmektedir.

baypayo

Bir daireye kaç tane ısı pay ölçer takılır

daire içinde bulunan her peteğe bir adet ısı pay ölçer takılır. Cihaz montajı teknik ekiplerce kolaylıkla yapılır.

baypayo

Isı pay ölçer fiyatları

Isı pay ölçer fiyatı marka model kalite ve okuma sistemine göre fiyat değişkenliği gösterir ısı pay ölçer kolonlu tip ısıtma sitemlerinde, daha ziyade 2007 öncesi yapılan binalarda kullanıldığından Termostatik vana ihtiyacıda olmaktadır bu sebepten radyatöre ısı pay ölçer montajı yapılırken radyatördeki sıcaksu giriş vanası da sökülerek, yerine Termostatik vana takılmaktadır. bir radyatör için ısı pay ölçer ve termostatik vana montaj dahil 36-45 £ + KDV fiyat verilmektedir.

Isı Pay Ölçer

Isı pay ölçer garantisi

ısı pay ölçer markaları garanti süresi

Isı pay ölçer garanti süresi
ısı pay ölçerler 2 Yıl Garanti kapsamındadır
ısı pay ölçerler kalibrasyon veya muayene gerektirmez.
Isı pay ölçer pil ömrü
ısı pay ölçerler genel itibari ile 10 yıl ve daha üzerinde pil ömürlerine sahiptir
Isı pay ölçer bakım
ısı pay ölçerler pil ömürleri boyunca bakım gerektirmez
Baypayo ısı pay ölçer, Atlas ısı pay ölçer, Honeywell ısı pay ölçer
Siemens ısı pay ölçer, Qundis ısı pay ölçer, Caloric5 ısı pay ölçer
Danfoss ısı pay ölçer,Tebaş ısı pay ölçer, ista ısı pay ölçer
Baymak ısı pay ölçer, Techem ısı pay ölçer, Daf ısı pay ölçer,
Brunata ısı pay ölçer, Hermes ısı pay ölçer, Techem ısı pay ölçer
RF ve Arakat okuyuculu ısı pay ölçerler
Isı pay ölçer servis
baypayo olarak türkiyenin her ilinde bayi ve servislerimiz mevcuttur.tüm bayilerimzden teklif veya servis hizmeti talebinde bulunabilirsiniz.

ısı pay ölçer Pil ömrü

Isı pay ölçer pil ömrü 10 yıldır
ısı pay ölçerler genel itibari ile 10 yıl ve daha üzerinde pil ömürlerine sahiptir
ısı pay ölçerler pil ömürleri boyunca bakım gerektirmez
Isı pay ölçer kullanım ömrü 10 yıldır.
10 yıl kullanımda kalan ısı pay ölçer yenisi ile değiştirilmelidir.
Isı pay ölçer pili bittiğinde 10 yılı tamamladı ise yenisi ile değiştirilir
10 yılı tamamlamadan pili biten ısı pay ölçer sayaçları bazı marka ve modellerinde pil değişimi yapılması mümkündür.