baypayo
baypayo
 info@baypayo.com.tr Kazım Özalp Mahallesi Reşit Galip Caddesi No:71/4 GOP. Çankaya/Ankara

Isı Paylaşım Enerji Verimliliği

Isı Paylaşım Sistemi


Bu sistem merkezi sistem binalarda her Dairenin ihtiyaç duyduğu ve kullandığı ısının ölçülerek kullanılan ısı kadar yakıt ücreti ödenmesi sağlamaktadır. 5627 sayılı kanunla Mayıs 2012 tarihinden itibaren merkezi ısıtma sistemli eski ve yeni tüm binalarda Isı pay ölçer kalorimetre sistemi ile paylaşımı yapması mecburidir. Bu kanunun Çıkma sebebi Dünyada ve ülkemizde Enerji Darboğazı yaşanırken israfı engelleyerek % 35 ülke genelinde Tasarrufu Sağlamaktır. örneğin Almanyada Bu sistem 50 yıldır uygulanmaktadır. Ülkemizde Bu kanun ile 3 milyar Dolar Tasarruf Öngörülmektedir. 2012 Yılından itibaren Şirketimizin Isı Paylaşım hizmeti verdiği binaların %46 ile %55 ArasındaTasarruf yaptığı görülmüştür. Hedefin çok üzerinde Tasarruf yapılmasının ana sebepleri enerji verimliliği hakkında seminerler verilmesi ile kullanım hatalarının engellenmesi, Kazan Bakımı, yakılması verimi konularında Şirketimizin direk olarak ilgilenmesi ve sorunların giderilmesi olarak görülmüştür. Şirketimiz Isı Payölçer taktığı ve Isı Paylaşımını Yaptığı Binalara, bir önceki yıla oranla %40 Tasarruf Edeceği Garantisini vermektedir.
Isı paylaşım sistemi merkezi sistem ile ısınan binalarda ısı giderlerinin %30’unun bağımsız bölümlerin m²’leri oranında, %70’inin ısı ölçüm cihazlarından okunan kullanım miktarları oranında paylaştırılması anlamına gelir.
Bireysel sistemler tek bir daireyi ısıtmak üzerine kurgulanmış sistemlerdir ve bunun en önemli dezavantajı bina içindeki diğer daireler sistemlerini kapattıklarında kendi dairenizi ısıtmak için daha fazla enerji harcamanız gerekmesidir. Merkezi sistemlerde ise müşterek ortamın ısıtılma giderlerine (%30) tüm daireler m²’leri oranında katılır ve ısınma sisteminin tamamen kapatılmasına müsade edilmez.
İlk yatırım maliyeti ve işletme giderleri bireysel sistemlere göre daha düşüktür. Ekonomik ömrü fazladır. Kombilerde verim düşük, emisyon değeri yüksek olurken merkezi sistemde verim fazladır. Binadaki tüm daireler aynı anda ısındığından ve sıcaklık değerlerini muhafaza ettiğinden enerji kaybı azalır; dolayısıyla hem siz tasarruf edersiniz hem de ülke ekonomisine katkıda bulunursunuz.
Termostatik Vana + Isıpay Ölçer + Kurulum 185 Türk lirası Olsun; 100m² bir konut için 6 adet radyatör olduğunu var sayarsak.1110 tl gibi bir maliyet ortaya çıkacaktır. Yıllık 1800 tl yakıt faturası olan bu konutumuzun Sitem takıldıktan sonra %40 Tasarruf sağlaması ile 1800 tl olan fatura 1080 tl ye düşmüş olur. 1110 türk lirası 6 ayda kendisini amorti etmiş olduğu gibi daha sonraki yıllarda sağlanan tasarruf cebimizde kalmış olur. her yıl ortalama 1080 lira cebimize para girmiş olur.
Merkezi sistem binalarda Isı Paylaşım yönetmeliği 5627 sayılı enerji verimliliği yönetmeliği olarak Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Merkezi sistem binalarda Isı Paylaşım hesaplama her bir bağımsız bölümün kullanım alanı ve ısı sayacı kalorimetre veya ısı pay ölçer tüketim değerlerine göre yapılmaktadır. Kazan faturasının % 30 u kullanım alanına göre hesplanmakta , %70 i sıs sayaçlarının tüketim değerine göre hesplanmaktadır.
Merkezi sistem binalarda Isı Paylaşımı sistemi bilindiği gibi zorunludur. Bu zorunluluk konforlu ısınma isteyenlere engel değildir. Sıcaklık kontrolü kullanıcının elinde olduğundan tüm mekanlar istenilen sıcaklıkta sabitlenir. Konforunuzdan hiçbir şey kaybetmezsiniz. asgari sıcaklık 15C iken üst sınır kullanıcaıların konforuna göre ayarlayabilir. kullanmadığı odaları kısarak yaklaşık %40 tasarruf edilir. tüm radyatörleri 15 dereceye kısarak %60 tasarruf edilir.
Eski Sistemde daireler kontrolsüz ısındığından orta katlar 24-26 C olurken pencere açmakta idi, üst katlarda ancak 18-19 C ısı elde edebilmekte idi. Bina Genelindeki Sadece Pencere Açarak dışarı attığımız ısıyı kazanarak ve tüm mekanları 22 C yapılarak kontrollü ısınma yaparak Binamızda en AZ % 20 tasarruf yaparız.
Salonlar genelde Bir Dairenin yarısına yakın tüketim yapmaktadır. "2 cepheli salonlar için" Sadece Salonumuzu 15C yapıp diğer tüm mekanları 22C getirdiğimizde ortalama % 40 a varan tasarruf elde etmemiz mümkündür. cepheye kata göre bu oran %30- %50 arası değişkenlik gösterir.
baypayo olarak Müşterilerimizn Tasarruf yapmasını sağlamakta bire bir dairelerinde teknik destek vermekteyiz. insanımızı tasarruf hakkında bilinçlendirmekteyiz bu vesile ile çevre ve şehircilik bakanlığının ön gördüğü %35 tasarufun çok üzerinde tasarruf sağlatmaktayız. En az tasarruf eden sitemiz 2017-2018 yılında %46 olarak hesaplanmıştır.Türkiyenin tüm illerinde yapılandığımızdan Arızalı cihazlara hemen müdahele edilmektedir. manipilasyonları tespit edilip site yönetimi bilgilendirilmektedir. Son tekneloji Yazılım ve ekipman kullanmaktayız. Son Tekneloji Kendi Yazılımımızın Müşterilerimizin hizmetine sunarak, Müşterilerimizin Takdirini ve Beğenisini kazandık. Site otomasyon teknelojileri üzerine arge çalışmalarımız devam etmektedir.